Nejčastější otázky a odpovědi

Kdy se fotí?

Létat a fotografovat začínáme v květnu, když už je celá krajina zelená, a fotíme až do konce srpna. Když počasí přeje, práce končí obyčejně koncem července. Na fotografování využíváme každý pěkný slunečný den, pokud není na obloze příliš mnoho mraků, které by způsobovaly na fotografiích nepříjemné stíny.

Za jak dlouho dostanu fotografie od podpisu objednávky?
Fotografování nemá posloupnost dle data podpisu objednávky. Ročně si toto fotografování objedná několik stovek obcí. Fotograf si plánuje území výslovně podle podmínek počasí a hustoty objednaných míst. To znamená, že klient, který podepsal objednávku koncem dubna, může dostat fotografie už za týden a klient, který podepsal začátkem února, může dostat fotografie až v září.
Budete mě před fotografováním kontaktovat?
Před letem fotograf nikoho z klientů nekontaktuje. Pracuje pouze s poznámkami uvedenými v objednávce. Často se totiž stává, že během letu, vzhledem k vhodným podmínkám k fotografování, mění původní plán činnosti. Tyto nekomfortnosti kompenzujeme velmi výhodnou cenou fotografování, díky kterým umíme nafotografovat více obcí v jeden den. Pokud si klient přeje fotografování v konkrétním období, je to možné za příplatek 300% k základní ceně.
Jakou používáte techniku?

Létáme s letadly VIPER SD4 a VIVAT L-13 SE, které poskytují posádce krásný výhled a zároveň dokážou létat dost pomalu na to, aby měl fotograf čas připravit si kompozici na pěkný záběr.

Fotografujeme profesionálními digitálními zrcadlovkami NIKON D800E a D810 s rozlišením až 36,3 MPIX. Toto rozlišení a také velký obrazový čip umožňuje tisk fotografií ve velkých rozměrech, například ve formátu 150 x100 cm a více.

Používáme objektivy Nikon AF-S Nikkor 24-120 mm f/4G ED VR, které umožňují vytvořit širokoúhlé záběry krajiny a také detaily dominant v obci.

Tato technika se na většině dronů nedá použít, proto používáme letadla. Naše sehrané posádky pilotů
a fotografů mají několikaleté zkušenosti s leteckým fotografováním, což zaručuje vysokou kvalitu této služby.

Co všechno fotografujete?
  1. Několik celkových záběrů obce s panoramatem fotografovaných po slunci a několik záběrů se sluncem z boku.
  2. Několik kolmějších záběrů celé obce. Úplně kolmé záběry běžně neděláme, pokud nebylo dopředu dohodnuto za příplatek.
  3. Přiblížení na jednotlivé části obce, přičemž nesmí chybět ani jedna zastavěná část obce
    v katastru.
  4. Maximální možné přiblížení na jednotlivé zajímavé objekty (standardně při každé obci OÚ, kostely, významné památky, hřbitovy, fotbalové hřiště, náměstí, kulturní dům, školy a jiné výrazné dominanty)
Můžu v objednávce zadat konkrétní objekt, který chci v rámci leteckého fotografování nafotit?

Maximální možné přiblížení na dodatečné objekty, které v objednávce uvedl zákazník. Při uvádění těchto objektů klient bere na vědomí, že určité malé objekty (kříž, kaplička, atd.) není možné detailně zachytit z výšky 150 až 300 m. Na fotografiích budou dohromady se širším okolím. Při popisu objektů je nutné uvést i jejich přibližnou polohu ve vztahu
k známému bodu (např. kaplička v lese 2 km severně od centra obce). Pokud fotograf kvůli nepřesnému popisu není schopný objekt identifikovat, není možné uplatnit reklamaci, když bude takový objekt chybět.

Jsou objekty a místa, které nefotíte?
Nevyhotovujeme snímky průmyslových a vojenských objektů, na které se vztahuje zákaz fotografování. Fotografuje se z výšky 150 až 300 m nad zemí, přičemž bereme v úvahu zejména předpisy a bezpečnost. Na určité oblasti se vztahuje zákaz letové činnosti. Pokud se tento zákaz zákazníka týká, bude o něm informován.
Upravujete fotografie? V jaké výsledné podobě je dodáváte?
Vybrané fotografie následně upravuje grafik. Všechny fotografie (upravené i neupravené) dodáváme zákazníkovi v elektronické podobě nahrané na USB kartě a upravené fotografie v objednaném počtu dodáváme i vytištěné ve formátu SRA3 (320 x 450 mm). Fotografie nahrané na USB kartě ukládáme ve formátu .jpg (v náhledové i plné kvalitě) a také ve formátu .NEF.
Do kdy objednané fotografie dostaneme?
Kartu USB a vytištěné fotografie zasíláme zákazníkovi nejpozději do 15. 9. 2019 poštou spolu
s konečnou fakturou. Pokud má klient objednaný velkoformátový tisk plakátu nebo tabule, po doručení fotografií si jednu vybere, oznámí nám její název, my ji vytiskneme a následně pošleme.
Autorská práva - můžeme fotografie použít na webové stránky a propagační předměty?
V rámci objednávky poskytujeme i nevýhradní práva na další šíření fotografií. Fotografie může klient využívat libovolně a bez omezení na vlastní propagační účely. Může je tisknout, použít na web nebo na své propagační materiály. Podmínkou je zachování autorské značky – loga „Česko z nebe“ v rohu fotografie. Spolu s fotografiemi od nás klient obdrží i souhlas na další šíření díla. Tyto práva klient nemůže poskytnout třetí osobě bez našeho souhlasu.