Letecké fotografie - nádherné fotografie z ptačí perspektivy.

 

Čechy, Moravu a Slezsko fotografujeme z nebe už sedmý rok. České obce letecké fotografie využívají především pro propagační materiály, web, výzdobu obecního úřadu a rovněž pro praktické účely - územní plánování, dokumentaci projektů z EU atd.

Co je letecké fotografování?

Hovoří ředitel firmy Filip Machula: “Je to šikmé snímkování obce, popř. firmy určené hlavně pro propagační účely. Každý rok oslovují naši regionálni projektový manažeři všechny české obce. Každý rok si stovky z nich objednají letecké fotografování své obce. Čechy, Moravu a Slezsko fotografujeme z nebe už pátý rok.

České obce letecké fotografie využívají především pro propagační materiály, web, výzdobu obecního úřadu a rovněž pro praktické účely - územní plánování, monitorování černých staveb, dokumentaci projektů z EU, plánování hrobových míst atd. Mnohé obce si letecké fotografování objednávají každý rok a vytvářejí si archív, aby viděli, jak se obec v čase měnila.”

Jak probíhá letecké snímkování?

Hovoří pilot Milan Paprčka: “Na palubě máme katastrální mapu každé obce. Podle ní nafotíme všechny zastavěné časti v katastru. Nefotíme jen průmyslové a vojenské objekty, na které by se vztahoval zákaz fotografování. Před letem si připravíme plán. Ten záleží od počasí, přičemž fotíme jen tehdy, když je slunečné počasí s malou oblačností.

Oblaky totiž na zemi dělají stíny, které na fotkách nevypadají dobře. Kromě počasí musí hledět i na aktivované vzdušné prostory, které si rezervuje armáda a do kterých v určitých hodinách nemohu vletět. A potom je to už těžká dřina ale i obrovská radost. Létání je můj splněný sen a při této práci trávím ve vzduchu denně i 8-9 hodin každý sluneční den a v sezóně nalétám okolo 300 hodin.

Co všechno v obci fotografujeme?

Hovoří fotografka Simona Nádašiová: “Fotíme panoramatické fotografie s celkovým pohledem na obec ze všech stran a kolmější fotografie na zastavěné časti. Potom sletíme níže a odfotíme detaily. Standardně sa zaměřujeme na dominanty obce, jako kostel, zámeček, kulturní dům, obecní úřad a dále vždy uděláme detail fotbalového hřiště, školy, sportovišť, hřbitovů, nové výstavby, plánované výstavby, anebo objektů, které si určí sám objednavatel. Fotíme profesionálními zrcadlovky NIKON D800 E s profi objektivy NIKKOR a TAMRON a tato technika patří ke špičce na trhu. A hlavně fotíme ze srdce. Pro mě osobně je radost létat a zachycovat krajinu z výšky.”

Proč si tolik obcí objednává letecké fotografování právě u nás?

Hovoří obchodní ředitelka Blanka Imramovská: “Je to hlavně velmi výhodná cena. Běžná cena leteckého fotografování v ČR sa pohybuje od 20.000 do 50.000 Kč, setkali jsme se i s konkurenční nabídkou 150.000 Kč. Naproti tomu my svou velmi efektívní logistikou a množstvím létání umíme obci vyrobit to samé už od 4.990 Kč, což je obrovský rozdíl a přitom kvalitu zachováváme na vysoké úrovni. Dalším důvodem je kvalita. Naše fotografie mají také velké rozlišení a ostrost, že je můžeme potom tisknout na velmi velké formáty, například jako tapetu na stěnu.“

Cena
Zkušenosti
Kvalita
Špičkový výstup