Mladá Boleslav a okolí z nebe je první knihou roku 2023

10. 01. 2023Aktuálně vyšlo

Právě vychází nová kniha leteckých fotografií z SO ORP Mladá Boleslav – MLADÁ BOLESLAV A OKOLÍ Z NEBE

 

Okolí Mladé Boleslavi je nesmírně rozmanité. Dávná minulost se tam snoubí se současností, krajina dokáže překvapit nečekanými scenériemi. Ze země je tento region zajímavý, ale pohledem ptáků odhalíte mnohem víc!

Mladá Boleslav a okolí z nebe

TAM, KDE SE SETKÁVÁ MINULOST S PŘÍTOMNOSTÍ

Když se řekne Mladá Boleslav, jistě se vám jako první vybaví automobily značky Škoda. Pojďte se však s námi prolétnout nad městem a jeho pozoruhodným okolím, ať zjistíte, jaké skvosty lidové nebo moderní architektury tady můžete obdivovat.

Sama Mladá Boleslav vás nadchne dynamickým prolínáním historických i současných staveb, které je svým způsobem přímo okouzlující. Je to také město plné kostelů. Tím nejzajímavějším je bezesporu kostel Nanebevzetí Panny Marie poblíž Staroměstského náměstí. Spatříte v něm skutečně půvabné snoubení architektonických stylů. Jeho interiér ve vás totiž vzbudí pocit, jako byste právě vkročili do gotického chrámu, nicméně malby pocházejí z období renesance a jejich lehkost doplňují oltáře s barokními plastikami.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Mladá Boleslav a okolí z nebe

Nedaleko Mladé Boleslavi se před vámi zjeví vesnička Krnsko, která, ač není příliš známá, ukrývá nevídané perly. Každého návštěvníka majestátně vítá zdejší Stránovský viadukt, řadící se mezi významné technické památky v naší republice. Stoupnete-li si pod něj, spatříte pohádkový zámek Stránov, který se na vás usmívá z nedalekého Jizerního Vtelna. Svého času vlastnila zámek rodina Josefa Šimonka, prezidenta Škodových závodů. Byl totiž za zásluhy o rozvoj průmyslu povýšen do stavu baronského.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Mladá Boleslav a okolí z nebe

Podíváte se ale i do Bělé pod Bezdězem, o ní se říká, že je branou do kraje spisovatele Karla Hynka Máchy. Budete zde obdivovat historické jádro s měšťanskými domy i zámek, v němž dnes sídlí městské muzeum. S renesanční podobou sídla, jakou si dochovalo do současnosti, započal Jan Berka z Dubé, dokončena až po jeho smrti.
Pozůstatky prastaré lidové architektury můžete obdivovat v osadě Víska, jež patří pod obec Březovice. Kolem oválné návsi jsou rozeseta roubená starodávná stavení spolu s původními zděnými domky, které jsou typické právě pro oblast Kokořínska.
Toto je jen několik málo míst, která při pouti okolím Mladé Boleslavi poznáte. Nezapomeňte je objevovat všemi smysly. Jen tak se vaše zážitky ze zdejšího kraje stanou nezapomenutelnými.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Mladá Boleslav a okolí z nebe

Věříme, že čtenáře, kteří tento region neznají, Mladoboleslavsko překvapí stejně příjemně jako nás. A ty, kteří jsou zde doma, kniha potěší netradičními pohledy na známá místa. Kniha potěší každého milovníka tohoto regionu, ať už místního nebo zahraničního turistu, který sedo Čech rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje.
Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy. Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Mladá Boleslav a okolí z nebe

 

Prolistujte si knihu Mladá Boleslav a okolí z nebe online

Prolistovat knihu

Pin It on Pinterest

Share This