Moravské hrady a zámky z nebe

25. 03. 2020Aktuálně vyšlo, Novinky

Když se řekne „poklad“, většinou si vybavíme truhlici plnou zlaťáků, drahokamů nebo klenotů. Jsou však poklady jiné, které mnohdy míjíme den co den a bereme je jako samozřejmou součást naší krajiny. Těmi poklady jsou hrady a zámky. Jsou odkazem naší bohaté historie, svědectvím dávných časů, živou pamětí i poslem minulosti, věnem pro budoucí generace. Vydejte se s námi za těmito jedinečnými poklady a prolétněte se nad Moravou, kolébkou naší kultury. Zámků, hradů i jejich pozůstatků zde najdete nepřeberné množství. A zjistíte, že z nebe vypadají úplně jinak, než jak je znáte ze země. Průvodcem vám bude naše kniha leteckých fotografií MORAVSKÉ HRADY A ZÁMKY Z NEBE.

Mnohdy až zatajíte dech nad genialitou jejich stavitelů, kteří bez současných znalostí a technologií dokázali své stavby úžasným způsobem zasadit do krajiny, v okouzlení stanete nad pravidelností a mnohotvárností zámeckých zahrad, které povznášejí krásu přírody až k dokonalosti. Bývalá šlechtická sídla vás nechají nahlédnout do časů minulých, pohltí vás svou pohádkovou atmosférou, jejich rozmanité interiéry vám dají okusit bohatství a slávu minulých staletí, vyslechnete tajemné legendy a příběhy. Někdejší panská sídla jsou mnohdy svědky důležitých dějinných událostí. Stále dýchají slávou starých šlechtických rodů, elegancí a především romantikou. Pestrá architektura a umělecké styly odrážející různé historické epochy nabízejí i dnes neopakovatelné zážitky, zábavu i poučení.

A je jen na vás, který z toho množství hradů a zámků na vás zapůsobí nejsilněji a na který se vypravíte nejdříve. Snad na jeden z nejpůvabnějších a nejnavštěvovanějších hradů u nás – romantický hrad Bouzov s bezpočtem věží a bašt, který je přímo rájem filmových pohádek? Možná vás překvapí, že dokonalé středověké sídlo pouze napodobuje.

Skutečný středověk však naleznete na nikdy nedobytém a pověstmi opředeném hradě Buchlově, z jehož nádvoří byl vyňat jeden ze základních kamenů pro stavbu pražského Národního divadla, na Helfštýně anebo v jednom z nejrozsáhlejších hradních komplexů v republice, kterým je hrad Hukvaldy. Svým kouzlem vás zasáhne zrcadlení hradu Bítova ve vodách Vranovské přehrady, který hranice našich zemí strážil už v 11. století, neodolatelné panoráma Znojma nebo Šternberku i barokní mohutnost Špilberku.

Tyto a mnohé jiné hrady byly strážci cest vedoucích moravskou zemí od dávného středověku. Některé se nám dochovaly ve své původní podobě, z jiných zbyla jen torza, řada z nich však byla přestavěna v honosná zámecká sídla, která panstvu dopřávala pohodlný život v přepychu a luxusu.

Řekli byste, že takovým na první pohled poměrně jednoduchým středověkým hradem, kde nejdůležitější byla účelnost a obranyschopnost, byl i kouzelný zámek v Miloticích, barokní skvost Slavkov, ba dokonce i perla jižní Moravy – vyšperkovaná novogotická Lednice?

Toto je jen malý výčet pokladů, které na svých cestách Moravou objevíte. Některé budete znát důvěrně, jiné pro vás budou nově objeveným klenotem, který upadl v zapomnění a až dnes se znovu probouzí k životu. Vězte však, že každý jednotlivý hrad, zámek, letohrádek či zámeček představují jeden dílek neuvěřitelně poutavé skládačky, jakou bezesporu dějiny Moravy jsou.

Budiž vám tato kniha inspirací, průvodcem, pomocníkem a třeba i tak trochu rádcem na vašem putování po hradech a zámcích Moravy, z nichž mnohé jsou proslulé daleko za hranicemi naší země. Jsou obrovským kulturním dědictvím nesmírné hodnoty, pokladem, který nelze ohodnotit penězi. A vy teď máte jedinečnou příležitost spatřit tyto skvosty jinak. Z nebe.

V knize najdete netradiční pohledy na téměř 60 moravských hradů, zámků nebo zřícenin. Najdete zde ty nejznámější hrady a zámky jako je Bouzov, Telč, Bítov, Vranov nad Dyjí, Perštejn, Špilberk, Mikulov, Valtice, Lednice, ale i méně známá místa, o kterých se v knize dozvíte možná poprvé – hrady Roštejn, Nový hrad, Malenovice, Nový Světlov, zříceniny Cimburk, Brníčko nebo Starý Jičín, zámky Tovačov, Veselíčko nebo Kvasice.

Ke každému objektu najdete vedle fotografie také jeho pověst.

Tato kniha je určená milovníkům hradů a zámků, Moravy a také létání a letecké fotografie. Užijte si, prosím, nebeské pohledy na skutečné historické skvosty. Přejeme Vám příjemný kulturní a estetický zážitek.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy. 

Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.

Moravské hrady a zámky z nebe je první částí série knih Hrady a zámky z nebe. Následovat bude kniha Slezské hrady a zámky z nebe a po té Hrady a zámky Čech z nebe.

 

Prolistujte si knihu MORAVSKÉ HRADY A ZÁMKY Z NEBE online

Hrad Sovinec

Málokterý hrad je opředen takovým množstvím záhad a legend jako Sovinec. Co všechno se tady odehrávalo a jaká tajemství skrývají hradní zdi?
V podzemí se údajně ukrývá poklad řádu německých rytířů a tajné archívy z doby, kdy hrad obsadily jednotky SS. Z prázdných místností se prý ozývají nevysvětlitelné zvuky, objevuje se tu bílá nebo černě oděná paní. Je snad přízrak té dámy onou pověstnou Soví princeznou, která byla pochována ve stříbrné rakvi někde pod skálou, na níž hrad Sovinec stojí?
Podle všeho mohlo jít o Annu, jedinou dceru Vavřince Edera, majitele panství v 16. století. Soví princezna, jak se jí v kraji říkalo, záhadně zemřela roku 1607. Její tělo však nikdy nalezeno nebylo. Leží opravdu někde pod skálou, anebo se zmizením princezny souvisí hrůzný nález dvou zazděných koster mladé dívky a starce, kteří podle všeho zemřeli násilnou a velmi brutální smrtí?

Zřícenina hradu Lukov

Již je tomu spousta let, co se mladý rytíř Šternberk chystal na velké válečné tažení a přemýšlel, jak zabezpečit svůj majetek.
Se svým věrným panošem našli v podhradí šikovného  zedníka. Zavázali ho slibem mlčenlivosti a pod rouškou noci se zavázanýma očima zavedli až na konec hradního sklepení. Tam byly naskládány železné bedny, které bylo potřeba zazdít. Zedník nelenil, rychle se dal do díla a než kohout zakokrhal, bylo vše hotovo. S bohatou odměnou se vrátil domů a mladý pán brzy nato odjel do boje. Za několik let přišla zpráva, že celá válečná výprava v bojích zahynula. Tu si purkrabí vzpomněl na onu divnou noční událost, vyhledal zedníka a pod hrozbami z něho vymámil, co se tehdy dělo. Vypravil se s ním do sklepení, tajnou skrýš však neobjevili. Štěstí neměli ani další, kteří se o nalezení pokladu pokoušeli, a tak je na Lukově ukrytý dodnes.

Zámek Vizovice

Slivovice a tradiční dekorativní pečivo voní do daleka z úpatí Vizovických vrchů, kde leží město Vizovice, jehož korunou je nádherný zámek vystavěný ve stylu Ludvíka XVI. Víte, že jeho předchůdcem byl klášter? To bylo v dobách, kdy zdejšímu panství vládl purkrabí brumovského hradu Smil ze Střílek. Často se vydával na toulky po svých majetcích a jednou zavítal do vísky jménem Vizovice. Na jejím okraji spatřil šípkový keř s květem nevídané krásy. Utrhl jej a vezl své choti darem. Jaké však bylo jeho překvapení, když po příjezdu domů byla brašna prázdná! Vydal se tedy zpátky, aby květ našel. A znovu zůstal v úžasu stát, když květ spatřil opět na keři. Usoudil, že je to Boží znamení, nechal tedy na tom místě vystavět kostel s klášterem, který podle růžových květů nazval Rosa Mariae. Růže na zámeckém nádvoří kvetou i dnes. Přivoňte si a zavzpomínejte na dávnou legendu…

Pin It on Pinterest

Share This