NOVINKA – Bruntál a okolí z nebe

7. 11. 2022Aktuálně vyšlo, Novinky

Právě vychází nová kniha leteckých fotografií z SO ORP Bruntál – BRUNTÁL A OKOLÍ Z NEBE

  Pohodlně se usaďte a dopřejte si poznání úžasného regionu, který proslul těžbou drahých kovů a textilní výrobou a který se rozkládá v čarokrásné krajině Nízkého a Hrubého Jeseníku. Bruntál se svým okolím se vám teď představuje pohledem neopakovatelným – z nebe!
Bruntál a okolí z nebe

PUTOVÁNÍ MEZI SOPEČNÝMI KRÁTERY AŽ NA VRCHOLKY HOR

Když se řekne sopka, snad každý si představí proudy žhavé lávy vytékající z Etny, Stromboli či některého z havajských vulkánů. Existují však i sopky, které usnuly zhruba před milionem let a nemají důvod se znovu probudit.

Představte si, že jste se ocitli v období třetihor a čtvrtohor. Z krajiny jen mírně zvlněné všude kolem vás vystupují kuželovité kopce, v nichž to vře a kypí, až jejich vrcholy nevydrží to bujení, vybuchují a vyvrhují sopečné pumy a mračna ohnivého popela a po jejich úbočích se valí proudy žhavé lávy zabíjející vše živé… Poněkud strašidelná představa, není-liž pravda? Ale zase na druhou stranu – nebýt tohoto bouření oněch třetihorních a čtvrtohorních stratovulkánů, nevznikla by krajina tak úžasná a lákající k poznávání, jakou bezesporu oblast Nízkého Jeseníku je. Branou do tohoto pohoří, které sice nepatří k nejvyšším, ale přesto dokáže pořádně potrápit rozmary počasí, je město Bruntál.

Ukázka z knihy Bruntál a okolí z nebe

Pozorný poutník zde objeví mnohé doklady slavné historie Bruntálu. Vždyť jen okouzlující bruntálský zámek patří k raritám nejen ve Slezsku, ale v celé České republice především díky svému neobvyklému tvaru kruhové výseče.

K přírodním zajímavostem v oblasti Nízkého Jeseníku můžeme přiřadit nejen četné zatopené lomy s křišťálově čistou vodou, ale i vodní nádrž Slezskou Hartu, která je nejmladší vodní nádrží v celé České republice a patří k velmi oblíbeným rekreačním místům. Mimochodem – věděli jste, že přímo jejím středem prochází historická zemská hranice mezi Moravou a Slezskem? Moravanům ani Slezanům to ale nijak nevadí a její osvěžující náruč si užívají pěkně pospolu a plnými doušky, stejně jako vzduch ostrý jako břitva a čistý tak, že jiný byste nikde v Evropě nenašli, a kterého se nadechnete vlastně jen o kousek dál. Stačí se přehoupnout přes několik kopečků a pohlédnout směrem severozápadním, až tam, kde se k nebi zvedají mohutné vrcholy Hrubého Jeseníku.

Tam je to pravé království snílků a romantiků, tuláků a lidí toužících utéct z běžných nudných dnů. Tam zapomenete na soužení a trápení a uprostřed divočiny naleznete potřebný klid i dostatek sil k dalšímu žití, pochopíte podstatu lidského bytí a budete tu chtít zůstat navždy…

Ukázka z knihy Bruntál a okolí z nebe

 

Prolistujte si knihu BRUNTÁL A OKOLÍ Z NEBE online

Bruntál a okolí z nebe

Věříme, milí čtenáři, že tyto pohledy ve vás zanechají stejný zážitek jako letci, kterému bylo dopřáno vidět tento region z malého letadla.

Kniha potěší každého milovníka Bruntálska, ať už „místního“ nebo zahraničního turistu, který se do Česka rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje. Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy.

Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.

Pin It on Pinterest

Share This