NOVINKA – Moravská Třebová a okolí z nebe

15. 05. 2023Aktuálně vyšlo

Právě vychází nová kniha leteckých fotografií z SO ORP Moravská Třebová – MORAVSKÁ TŘEBOVÁ A OKOLÍ Z NEBE

Prolétněte se nad čarovnou krajinou tvořící západní výspu Moravy, nechte se okouzlit starodávnými městečky i obcemi velkoryse rozloženými podél cest a romantickými přírodními zákoutími a poznejte region Moravskotřebovsko a Jevíčsko z nebeské výše!

Moravská Třebová a okolí z nebe

NENÍ POHRANIČÍ JAKO POHRANIČÍ

Většina z nás si pod tímto slovem představí území poblíž hranic státních, jsou však v České republice i jiné hranice – ty historické. Například mezi Moravou a Čechami. A právě v tomto pohraničí se nachází zajímavými scenériemi oplývající mikroregion Moravskotřebovsko a Jevíčsko. Na jedné straně pahorkatá krajina pod Hřebečovským hřbetem, jejímž centrem je Moravská Třebová, na straně druhé rovinatá Malá Haná přecházející do Bouzovské vrchoviny s centrálním Jevíčkem.

Moravská Třebová, která je správním centrem tohoto regionu, píše svou historii od poloviny 13. století, kdy byla založena jako typické kolonizační město s pravidelným půdorysem a gotickým hradem. Z hradu se za vlády pánů z Boskovic a ze Žerotína stal překrásný renesanční zámek a Třebová, která byla centrem vzdělanosti, získala v tom osvíceném období přízvisko moravské Athéhy.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Moravská Třebová a okolí z nebe
Zámek Moravská Třebová

Podobnou přitažlivost pocítíte i v Jevíčku, které se může pochlubit velmi zajímavými historickými poznatky. Věděli jste například, že na území Jevíčka, které bylo založeno v první polovině 13. století, byly nalezeny pozůstatky římského vojenského tábora? Královským městem se Jevíčko stalo v roce 1258 za vlády Přemysla Otakara II., jeho centrum elipsovitého tvaru bylo obehnáno dosud částečně zachovanými kamennými hradbami se čtyřmi branami, kterými vedly přesně dle světových stran na náměstí hlavní ulice.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Moravská Třebová a okolí z nebe
Jevíčko

Ve vesničkách na Moravskotřebovsku objevíte velké statky připomínající vladycké tvrze, které dodnes upomínají na dobu, kdy tato oblast byla německým jazykovým ostrovem. V okolí Jevíčka se zase zaposloucháte do malohanáckého nářečí a zjistíte, že navzdory příslušnosti k Pardubickému kraji jste ještě pořád na Moravě. Je možná trochu jiná, ale právě proto je tato její část tak přitažlivá. Zastavte se na Moravskotřebovsku a Jevíčsku při svých toulkách a nechte se pohltit neopakovatelnou atmosférou tohoto regionu. Budete velmi příjemně překvapeni.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Moravská Třebová a okolí z nebe
Poutní místo Hora Kalvárie v Jaroměřicích

Věříme, že čtenáře, kteří tento region neznají, Moravská Třebová a okolí překvapí stejně příjemně jako nás. A ty, kteří jsou zde doma, kniha potěší netradičními pohledy na známá místa. Kniha potěší každého milovníka tohoto regionu, ať už místního nebo zahraničního turistu, který se do Čech a na Moravu rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje.

Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy. Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.

Prolistujte knihu MORAVSKÁ TŘEBOVÁ A OKOLÍ Z NEBE online

Moravská Třebová a okolí z nebe