NOVINKA – Velké Meziříčí a okolí z nebe

5. 12. 2022Aktuálně vyšlo

Právě vychází nová kniha leteckých fotografií z SO ORP Velké Meziříčí – VELKÉ MEZIŘÍČÍ A OKOLÍ Z NEBE

  Křižanovská vrchovina má své nezaměnitelné kouzlo. Krajina ještě nedávno bohatě porostlá hustými lesy se postupně proměňuje a před zraky letců a pilotů odkrývá dříve utajená zajímavá zákoutí. Objevte je také!
Velké Meziříčí a okolí z nebe

PROJDĚTE SE S NÁMI KŘIŽANOVSKOU VRCHOVINOU

Mírně zvlněná krajina s táhlými kopci a rozsáhlými plošinami, jejichž protipólem jsou hluboce zaříznutá údolí řek a potoků, třpytící se hladiny desítek rybníků a mezi klikatými břehy sevřené vodní nádrže Mostiště, malebná města a obce stulené v uklidňující náruči kouzelné přírody… Toto vše se vám možná vybaví, když si představíte území Křižanovské vrchoviny. Při pohledu na mapu zjistíte, že vytváří jakýsi pomyslný oblouk, v jehož horní části se rozkládá Velkomeziříčsko. Již na přelomu 12. a 13. století bylo jeho centrem Velké Meziříčí – město, které se bez nadsázky může nazývat „městem mostů“. Velké Meziříčí však nejsou jen mosty. Je to renesanční zámek, který vznikl přestavbou gotického hradu střežícího od 13. století důležitou křižovatku obchodních cest, je to také gotický kostel s 64metrovou věží pyšnící se největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě. Jsou to romantická zákoutí Balinského a Nesměřského údolí nebo hájků lemujících město, v nichž se před vámi najednou objeví skromná kaplička či kamenný mostek coby pozůstatek prastaré cesty.
Ukázka z knihy Leteckých fotografií Velké Meziříčí a okolí z nebe
Nedaleký Netín vás zase zaujme svou do kruhu uspořádanou zástavbou a překrásným kostelem Nanebevzetí Panny Marie tyčícím se na výrazném návrší nad obcí. A když se od kostela vydáte po jednotlivých zastaveních křížové cesty, doputujete až k novogotickému skvostu – hrobce rodu Lobkowiczů, která v místním hájku stojí od roku 1871. Nesmírně bohatou historií se pyšní město Velká Bíteš. Toto jsou jen malé střípky všech těch krás, na které při svém putování Velkomeziříčskem narazíte. A během svého objevování zcela jistě podlehnete kráse zdejší krajiny. Nese v sobě stopy nostalgie, dokáže být jiskřící a veselá, ale také zádumčivá, ba až trochu tajemná. Když se rozhlédnete kolem, budete mít pocit, že už jste tady kdysi byli. Možná někdy hodně dávno, snad v nějakém bezčasí, kdy ještě čas nehrál v životě lidí žádnou roli a tím nejdůležitějším bylo dokonalé souznění s přírodou…
Ukázka z knihy Leteckých fotografií Velké Meziříčí a okolí z nebe

 

Prolistujte si knihu VELKÉ MEZIŘÍČÍ A OKOLÍ Z NEBE online

Velké Meziříčí a okolí z nebe

Věříme, milí čtenáři, že tyto pohledy ve vás zanechají stejný zážitek jako letci, kterému bylo dopřáno vidět tento region z malého letadla.

Kniha potěší každého milovníka Velkomeziříčska, ať už „místního“ nebo zahraničního turistu, který se do Česka rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje. Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy.

Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.

Pin It on Pinterest

Share This