Tornádo na Moravě očima přímých svědků

978-80-88427-36-0
599 Kč
Vyprodáno
1
Podrobnosti o produktu
ISBN: 978-80-88427-36-0
Autoři: Jakub Bartoník
Autoři fotografií: Jakub Bartoník, Ray Baseley, Jiří Darmovzal, Hana Dlabajová, Marek Dvořáček, Lukáš Fremr, Pavlína Havlenová – SDH Vladislav, Marek Hnilica, Radka Hrnčiříková, Radovan Chvíla, Štěpánka Kadlečková, Helena Knápková, Ludmila Kollárová, Konečkovi, Jiří Kosík, David Krejčíř, Miluše Kučerová, Martin Kulhavý – Southeast Productions s. r. o., Marcel Kunrat, Eva Kupcová, Pavel Marek, Dalibor Měchura, Lucie
Autoři textů: Eva Kupcová, Pavlína Havlenová, Aneta Stibůrková, Ing. Jakub Bartoník, Jan Lodl, Radka Srněnská, plk. Ing. Jiří Pelikán, brig. gen. Ing. Leoš Tržil, MBA, MUDr. Hana Albrechtová, Jaroslav Koneček, Tomáš Výmola
Rok vydání: 2022
Vydání: 1. vydání
Rozměr: 22 x 22 cm
Počet stran: 128
Vazba: Pevná
Jazyk: český
Země: Česká republika
Materiál: Vytištěno na papír s certifikací FSC - papír ze zodpovědných zdrojů

Ve čtvrtek 24. června 2021 okolo 19:20 hodin zasáhla několik obcí na jižní Moravě extrémní bouře s nejsilnějším tornádem na území Evropy od roku 2001. Jednalo se nejsmrtelnější meteorologickou událost roku 2021 a svým rozsahem nejsilnější evidované tornádo na českém území.

Tornádo během 35 minut prošlo úsekem dlouhým 26 km, širokým 200 – 700 metrů. Kriticky bylo zasaženo několik obcí, nejvíce postiženy byly Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a městské části Hodonína Bažantnice a Pánov. V těchto obcích bylo poničeno až 1 600 staveb. Devastujícím způsobem byla také zasažena veškerá veřejná zeleň a infrastruktura včetně železničního koridoru.

Škody na majetku byly vyčísleny až na 15 miliard korun, ke zbourání bylo určeno okolo 200 domů. Ošetřeno bylo několik set zraněných osob a zemřelo šest osob. V průběhu noci 24. 6. 2021 byl aktivován krizový štáb Jihomoravského kraje a do rozsáhlých záchranných operací i následných odklízecích prací, byly zapojeny veškeré složky integrovaného záchranného systému naší země. Do oblasti bylo vysláno stovky záchranářů, hasičů, policistů i vojáků. Pomoc přijela i ze sousedních zemí.

Kniha TORNÁDO NA MORAVĚ OČIMA PŘÍMÝCH SVĚDKŮ vychází přesně rok po této ničivé události a je připomínkou všem záchranářům, dobrovolníkům i zasaženým. Připomínkou na děsivé chvíle a připomínkou na obrovské úsilí a vzájemnou soudržnost při obnově poničených obcí. Čtenáři budou mít možnost podívat se na obce tak, jak vypadaly dříve, jak je tornádo zasáhlo a změnilo, i jak vypadají téměř rok poté. Nechybí medailonky a příběhy lidí, kteří jsou s touto událostí či oblastí spjati. Ať už se jedná o místní obyvatele, duchovní, podnikatele, ale i dobrovolníky, pomocné a záchranné složky či politické představitele. Přečtou si také rozhovor s hejtmanem Jihomoravského kraje, velitelem hasičů starostou Hodonína či Mikulčic.

Česko z nebe

Kniha je jasným důkazem odhodlání a vzájemné lidské pomoci. Obsahuje dojímavé příběhy místních obyvatel, ale nepropaguje lidské neštěstí a katastrofu. Právě naopak! Oslavuje naději a úžasnou sílu lidského ducha.

PROLISTUJTE SI KNIHU ONLINE


Kniha vznikla ve spolupráci s partnery, kteří tento projekt podpořili - přehled najdete v přední a zadní části knihy.

Knihu vám zašleme poštou nebo si ji můžete vyzvednout zdarma ve Zlíně na adrese CBS Nakladatelství s. r. o., Vodní 1972, 760 01 Zlín. Pro koupi většího množství knih je možné dohodnout množstevní slevu na na emailu .

Uložte tento produkt na později

Pin It on Pinterest

Share This