Poslední NOVINKA roku 2021 – Rosice a okolí z nebe

29. 12. 2021Aktuálně vyšlo, Novinky

Právě vychází nová kniha leteckých fotografií z SO ORP Rosice – ROSICE Z NEBE

Podlehněte pokušení a poznejte Rosice a jejich okolí. Ze země je tento region spjatý s těžbou černého uhlí velmi zajímavý. Z nebe však odhalíte mnohem víc!
Rosice a okolí z nebe

PŘELET NAD KRAJINOU NEJEN UHLÍM PROSLULOU

Odhoďte všechny strasti všedních dní za hlavu a poleťte se s námi podívat na zalesněné údolí říčky Bobravy a na další překrásné přírodní scenérie. V mnoha podobách vám představíme nejen nejrůznější turistické zajímavosti, ale i neméně poutavou historii oblasti, v níž v minulosti probíhala třeba těžba černého uhlí.

Centrem regionu jsou Rosice, město se štikou ve znaku, kterému dominuje renesanční zámek s arkádami a atomovým krytem. Lipová alej s barokní křížovou cestou vás zavede k poutní kapli Nejsvětější Trojice, jejíž interiér má netradiční trojúhelníkový půdorys.

Rosice

Objevením uhlí a rozvojem těžby se celý region během pouhých dvou století změnil k nepoznání. Původní zemědělsky zaměřené obce se během několika generací staly hornickými, změnil se způsob obživy zdejších obyvatel, dříve chudé vesnice se stávaly bohatšími, lidnatějšími a život v nich se zásluhou onoho černého zlata měnil k lepšímu.

Ostatně nebýt uhlí, neexistuje třeba obec Zastávka, která vznikla teprve s rozvojem těžby. Můžete se sem dopravit dokonce jako za starých časů, parním nebo motorovým vlakem po úzkokolejce ze zbýšovského Muzea průmyslových železnic. Ve Zbýšově najdete také bývalý Důl Antonín, který byl nejhlubším dolem v rakouské monarchii. Sousedí s bývalým Dolem Jindřich II. Ten se stal nejhlubším dolem na černé uhlí nejen v Českých zemích, ba dokonce po určitý čas držel prvenství v celé Evropě.

To ovšem není zdaleka vše, čím jsou Rosice a jejich okolí zcela výjimečné. Stačí se jen rozhodnout, čemu dáte přednost a kterým směrem se při toulkách regionem vydáte.

Zastávka

Věříme, že čtenáře, kteří tento region neznají, Rosicko překvapí stejně příjemně jako nás. A ty, kteří jsou zde doma, kniha potěší netradičními pohledy na známá místa. Kniha potěší každého milovníka tohoto regionu, ať už místního nebo zahraničního turistu, který se do Česka rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje.

Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy.

Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.

Prolétněte se s námi nad touto neobyčejnou krajinou a nahlédněte do jejích nejtajnějších zákoutí. Ze země je pozoruhodná. Ovšem teprve pohledem z nebe odhalíte její jedinečnost. Přesvědčte se a prolistujte si knihu online.

 

Prolistujte si knihu ROSICE A OKOLÍ Z NEBE online

Rosice a okolí z nebe

Pin It on Pinterest

Share This