Uherskobrodsko má svou knihu „z nebe“

13. 05. 2022Aktuálně vyšlo, Novinky

Právě vychází nová kniha leteckých fotografií z SO ORP Uherský Brod – Uherskobrodsko z nebe

Uherskobrodsko, to jsou příkladně udržované obce, města i živé tradice a lidé s otevřeným srdcem. Kombinaci toho všeho můžete vidět právě v této knize, která ukazuje tento Bohem milovaný kraj tak, jak ho jistě neznáte – z nebe.

 

KRAJEM UČITELE NÁRODŮ
Přijměte pozvání do kraje oplývajícího folklórem, kde mají lidé k sobě blíž, do kraje, v němž je radost žít. Své putování po tomto Bohu zaslíbeném regionu začnete přímo u bran královského města Uherský Brod, jednoho z nejstarších sídel jihovýchodní Moravy.
Věděli jste, že Uherský Brod je jedním ze tří možných rodišť významného pedagoga Jana Amose Komenského?

Zbytky městského opevnění s jedinou dochovanou vstupní bránou vás zavedou přímo do Muzea Jana Amose Komenského, jehož expozice vás seznámí s životem i dílem tohoto slavného muže, nazývaného učitel národů. Na uherskobrodské radnici vás mile překvapí Černý Janek, symbol a strážce města, který tahá za provaz zvonku ve výklenku každou hodinu, vždy minutu před celou, a to už od roku 1706.

Vaše další kroky budou možná směřovat do blízkých Veletin, které se pyšní památkovou rezervací Stará Hora. V nedalekém Vlčnově se vždy o Svatodušní neděli pořádá nejznámější slovácká národopisná slavnost, Jízda králů. Jakmile se při poznávání Uherskobrodska přiblížíte o fašankové sobotě ke slovenské hranici, přivítá vás vůně koblih, pálenky nebo čerstvého uzeného. Ve Strání se navíc budete moct pokochat tancem Pod šable, mužským mečovým tancem s červenými dřevěnými šavlemi s mosaznými kroužky.

Uherskobrodsko z nebe

Na různorodost regionu poukazuje kontrast zámku Nový Světlov vystavěného v bohatém stylu anglické tudorovské gotiky a strohost, ba dalo by se říci až tvrdost Moravských Kopanic. Právě tam se od nepaměti dějí zázraky. V usedlostech a na samotách ve zdejších svazích a kopcích žily celé generace žen, které prý uměly čarovat, věštit, nahlédnout do budoucnosti, ovlivnit počasí, léčit i zaříkávat lidi, ale také zvířata. Říkalo se jim bohyně.

Při návštěvě Uherského Brodu a okolí na vlastní oči poznáte, že zde lidé žijí v souladu s přírodou a mají k sobě blíže, než tomu je na mnohých jiných místech naší země. Přijmou vás s otevřeným srdcem a dají vám nahlédnout do míst, která jsou jim odjakživa tolik blízká a na která jsou právem hrdí.

Uherský Brod

Věříme, milí čtenáři, že tyto pohledy ve vás zanechají stejný zážitek jako letci, kterému bylo dopřáno vidět tento region z malého letadla.

Kniha potěší každého milovníka Uherskobrodska, ať už „místního“ nebo zahraničního turistu, který se na Moravu rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje. Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy.

Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.

 

Prolistujte si knihu Uherskobrodsko z nebe online

Uherskobrodsko z nebe

Pin It on Pinterest

Share This