Krásy Krnova poznáte díky nové knize leteckých fotografií

5. 06. 2023Aktuálně vyšlo

Právě vychází kniha leteckých fotografií z SO ORP Krnov – KRNOV A OKOLÍ Z NEBE

Dopřejte si poznání míst nádherných, a přesto často neprávem opomíjených, a poznejte Krnov a jeho okolí pohledem neotřelým – z nebeských výšin.

Krnov a okolí z nebe

NA JANTAROVÉ STEZCE

Vydejte se po stopách dávných kupeckých karavan putujících od Baltu až k Jadranu a převážejících náklady vzácného zboží, mezi nimiž vynikal minerál, který této slavné starodávné kupecké stezce dal i jméno – jantar.

Při svém putování objevíte i region rozkládající se na hranicích s Polskem, Krnovsko. V běhu dějin to byl vždycky významný územní celek. Není také divu, vždyť usazovat se tady díky postupně vznikající jantarové stezce začali už pravěcí lidé. To jejich osady daly vzniknout Krnovu a dalším obcím a městečkům, z jejich strážných hradišť vyrostly mohutné hrady, které se nám dochovaly dodnes – ať už v podobě romantických zřícenin, či jako půvabné zámky, v něž byly přestavěny.

Ukázka z knihy Krnov a okolí z nebe
Krnov

Průzkum Krnova vás bezesporu zavede nejen k zámku vystavěnému v letech 1531–1535 na místě gotického hradu, ale i na vrch Cvilín s poutním kostelem Panny Marie Sedmibolestné, romantickou rozhlednou a zříceninou hradu jménem Šelenburk. Možná víte, že tento hrad založili Přemyslovci. Tušili jste ale, že už mnohem dříve zde bývalo opevněné hradiště postavené na ochranu jantarové stezky? A podobných míst zajímavých nejen dávnou historií, ale i díky přírodním scenériím potkáte na své pouti Krnovskem spoustu.

Ukázka z knihy Krnov a okolí z nebe
Poutní místo Cvilín

Čeká vás podmanivá krajina podhůří Nízkého a Hrubého Jeseníku s hlubokými lesy, v nichž se ukrývají pozůstatky středověkých hradů, s prosluněnými stráněmi a romantickými údolími. Neodoláte pohledu na panská sídla rozmanitých podob, mezi nimiž bezesporu vynikají zámky Linhartovy a Slezské Rudoltice. Podlehnete pokušení a necháte se svézt po osoblažské úzkokolejce, která Osoblahu a Třemešnou spojuje od 19. století, a nepochybně se zatouláte až do magické Zlatohorské vrchoviny. A po celou dobu svého putování budete vnímat poněkud zvláštní náladu tohoto regionu. Je trochu melancholická, ale zároveň potěší na duši, trochu nostalgická, ale i povzbuzující, svádějící a lákající. Podlehněte pokušení a nechte se zlákat.
Krnov a jeho okolí čekají jen na vás.

Ukázka z knihy Krnov a okolí z nebe
Zámek Slezské Rudoltice

Věříme, že čtenáře, kteří tento region neznají, Krnov a okolí překvapí stejně příjemně jako nás. A ty, kteří jsou zde doma, kniha potěší netradičními pohledy na známá místa. Kniha potěší každého milovníka tohoto regionu, ať už místního nebo zahraničního turistu, který se na Moravu rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje.

Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy. Popisky fotografií a texty v knize jsou ve třech  jazycích – v českém, anglickém a polském.

Prolistujte knihu KRNOV A OKOLÍ Z NEBE online

Prolistovat knihu Krnov a okolí z nebe