NOVINKA – Přelouč a okolí z nebe

1. 12. 2023Aktuálně vyšlo

Právě vychází kniha leteckých fotografií z SO ORP Přelouč

Prolétněte se s námi nad krajinou, která zní ržáním starokladrubských běloušů, v níž širé polabské roviny přecházejí v hustou hradbu lesů Železných hor a která ukrývá mnoho zajímavostí. S námi máte možnost spatřit toto všechno jinak. Z nebeské výše!

Přelouč a okolí z nebe

Jako lesklý had se Labe vine rovinami, na širých loukách se popásají bělouši a v dálce se zvedá hradba téměř neprostupného hvozdu… Z té krajiny jako by přímo vyzařoval klid, přestože život tady tepe stejně rychlým tempem jako kdekoli jinde. Dost možná, že místy i poněkud rychleji a bouřlivěji, vždyť stačí pohlédnout k impozantním chladicím věžím odevšad viditelné elektrárny Chvaletice anebo do hlubin rozlehlého lomu, kde stroje neúnavně dobývají žulu vytvořenou před mnoha miliony let.

Při pohledu na dispozici kostela sv. Jakuba v Přelouči je více než jasné, že právě on je nejstarší zdejší historickou památkou. Za dalšími skvosty nikam daleko nechoďte a jen se projděte náměstím, jemuž kralují překrásné novorenesanční budovy školy a bývalé záložny.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Přelouč a okolí z nebe
Přelouč

Prolétnete se nad třpytivými hladinami rybníků, z nichž mnohé jsou oblíbeným místem letního koupání, prokličkujete nad poli a loukami, abyste nahlédli do nitra starodávných vesniček rozložených kolem kostelíků mnohdy románského založení, a zastaví vás až mohutný val Železných hor, které dodnes vydávají svědectví o své pradávné minulosti plné zvratů – třeba v podobě trilobitů v nenápadném lomu u vesničky jménem Brloh.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Přelouč a okolí z nebe
Malá vodní elektrárna Přelouč

Tradice chovu koní trvá na Přeloučsku už po staletí, a tak není divu, že právě tady vznikl jeden z nejstarších hřebčínů na světě – dnešní Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Určitě víte, že ho sám císař Rudolf II. povýšil v roce 1579 na císařský dvorní hřebčín a že od těch dob je domovem starokladrubských koní. Toto ryze české plemeno je skutečným unikátem – koně jsou vyšlechtění speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Z nebeské výše působí bělostní koníci jako perly rozsypané na travnatém koberci a jejich přítomnost spolu s nesčetnými tůněmi a mrtvými rameny řeky Labe, s rybníky a rybníčky i lesy na obzoru dodává celému Polabí punc dokonalosti. Chcete to tady poznat?
Tak poleťte s námi!

Ukázka z knihy leteckých fotografií Přelouč a okolí z nebe
Hřebčín Kladruby nad Labem

Pět klíčových důvodů, proč si koupit knihu Přelouč a okolí z nebe:

1. Vychutnejte si úchvatné letecké fotografie Blanska a jejího okolí, jaké jste ještě nikdy neviděli.
2. Objevte nové perspektivy a detaily města s pomocí fotografií pořízených z různých výšek a úhlů.
3. Kniha je vytištěna na prémiovém papíru, který zaručuje vynikající barevnou reprodukci a dlouhou životnost.
4.  Dvojjazyčná verze: Popisky a texty jsou v českém i anglickém jazyce, takže je skvělým dárkem i pro zahraniční návštěvníky.
5. Přineste kousek Přeloučska do svého domova a nechte se každý den inspirovat jeho krásou a jedinečností.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Přelouč a okolí z nebe

Věříme, že čtenáře, kteří tento region neznají, Přelouč a okolí překvapí stejně příjemně jako nás. A ty, kteří jsou zde doma, kniha potěší netradičními pohledy na známá místa. Kniha potěší každého milovníka tohoto regionu, ať už místního nebo zahraničního turistu, který se na Moravu a do Čech rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje. Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy. Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.