NOVINKA – Vlašim a okolí z nebe

21. 06. 2023Aktuálně vyšlo

Právě vychází kniha leteckých fotografií z SO ORP Vlašim – VLAŠIM A OKOLÍ Z NEBE

Vzlétněte s námi do oblak a dopřejte si netradiční pohled z nebes na region, nad nímž bdí bájní blaničtí rytíři. Jste srdečně vítáni!

Vlašim a okolí z nebe

KRAJEM BÁJNÝCH BLANICKÝCH RYTÍŘŮ

Jak praví dávná pověst, až prý bude české zemi nejhůře, vyjedou stateční blaničtí rytíři v čele se svatým Václavem z nitra hory a spasí ji. Pravděpodobně ještě tak zle nebylo, neboť rytíři se dosud neobjevili. Nebo je to všechno jinak? Dopřejte si spolu s námi malý výlet nad dojímavě půvabnou krajinou Podblanicka a možná že Velký Blaník vydá svá tajemství a vy zjistíte, jak to vlastně s těmi rytíři je. Zároveň poznáte tento malebný kout České republiky ze zcela jiné perspektivy – pohledem ptáků a pilotů.

Své poznávání začněte u města Vlašim. Počátky tohoto města ležícího v údolí řeky Blanice se dají vysledovat až do časů pravěkých sídlišť, kdy se v kraji začali usazovat první lidé. Jak šel čas, nad brodem přes řeku Blanici vyrostlo později hradiště a na jeho základech si pan Hynek z Vlašimi vystavěl tvrz. Rytíři z Vlašimi byli významným šlechtickým rodem, jehož členové se značnou měrou podíleli na chodu království. Postupem doby byla tvrz přestavěna na zámek, z něhož se během staletí stalo architektonicky velmi zajímavé panské sídlo obklopené pozoruhodným parkem, jenž bývá označován za jeden z nejhezčích v Evropě.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Vlašim a okolí z nebe
Zámek Vlašim

Dalším unikátem, který si právem zaslouží obdiv, je bezesporu vodní nádrž Švihov, zvaná též Želivka podle řeky, jejíž vody přehrada spoutala. Švihov je největší vodní nádrží nejen v České republice, ale i ve střední Evropě s hrází dosahující délky 860 metrů, v jejíž blízkosti čeká na všechny zvídavé návštěvníky jedinečný Vodní dům. Tady se velmi poutavým způsobem dozvíte nejen vše o vodě a životě v ní, ale i o historii, která vás během putování Podblanickem bude provázet na každém kroku.

Ukázka z knihy leteckých fotografií Vlašim a okolí z nebe
Vodní nádrž Švihov

Ať už v podobě malebných vesniček s návesními rybníky, starobylých kostelíků, nebo dávných panských sídel. Bohatství dějin se prolnulo do celé zdejší krajiny, v níž se klikatí řeka  Blanice, třpytí hladiny rybníčků a vlní cesty a cestičky lemované košatými stromy. A všechno to jako by směřovalo k jedinému cíli – k Velkému Blaníku, jenž vyčnívá z krajiny a přitahuje pozornost lidí už od dávnověku. Vystoupejte na tu horu a rozhlednu na ní vystavěnou a rozhlédněte se. Rozprostře se před vámi krajina nesmírné krásy, která utiší vaše smysly a vnese do vašich duší nebeský klid…

Ukázka z knihy leteckých fotografií Vlašim a okolí z nebe
Rozhledna Velký Blaník

Věříme, že čtenáře, kteří tento region neznají, Vlašim a okolí překvapí stejně příjemně jako nás. A ty, kteří jsou zde doma, kniha potěší netradičními pohledy na známá místa. Kniha potěší každého milovníka tohoto regionu, ať už místního nebo zahraničního turistu, který se do Čech rád vrací nebo toho, kdo teprve krásy naší země teprve objevuje.

Může být také svědkem dnešní podoby regionu, ke kterému se budeme po několika letech vracet a vzpomínat.

Kniha vznikla i díky partnerům, kteří tento projekt podpořili a o kterých si můžete přečíst v druhé části knihy. Popisky fotografií a texty v knize jsou ve dvou jazycích – v českém a anglickém.

Prolistujte knihu VLAŠIM A OKOLÍ Z NEBE online

Vlašim a okolí z nebe